فرآیند تولید بطری پلاستیکی

فرآیند تولید بطری پلاستیکی

به طور کلی برای ذخایر مایعات مانند آب,روغن های خوراکی,نوشابه,شیر,شامپو,جوهر و مواد شیمیایی پزشکی از بطری های پلاستیکی استفاده می شود.بطری پلاستیکی یک ظرف از جنس پلاستیک با دهانه باریک تز از بدنه خود می باشد که معمولا با یک دهانه پلاستیکی از جنس خود پوشانده می شوند.

بطری های رایج امروزی که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند از جنس پلی اتیلن ترفتالات که به طور اختصاصی PET معرفی می شوند ساخته می شوند.بطری های PET به طور عمومی ۱۴ در صد از بطری های پلاستیکی رایج را شامل می شوند.PET یک پلیمر است که از هیدروکربن های نفتی ساخته شده است که آن را از یک واکنش بین اسید ترفتالیک و اتیلن گلیکول به وجود می آورند.

به طور کل فرآیند تولید بطری های پلاستیکی در دو مرحله انجام می شود.

در مرحله اول PET مانند یک لوله نازک و دراز ساخته می شود که به اصطلاح به آن پریفورم می گویند.

سپس در مرحله دوم پریفورم های تولید شده در دستگاه قرار گرفته و تحت فشار بالا و حرارت زیاد در قالب مخصوص به شکل بطری در آمده و فرآیند تولید آن به اتمام می رسد.

در نظر داشته باشید که شرکت سیناکوپلاست اولین واحد تولیدی ساخت بطری های PET G تک مرحله ای در ایران می باشد که سفارشات بدون ساخت پریفورم اولیه و از همان ابتدا موارد وارد دستگاه شده و بطری ساخته می شود.
پس از تولید بطری در دستگاه باید بلافاصله سرد شود که حالت ثایبتی از قالب را که در آن قرار گرفته است حفظ کند.روش های خنک کردن به دو بخش مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شوند.

در روش مستقیم با استفاده از هوا یا کربن تحت فشار دی اکسید به طور مستقیم در قالب و پلاستیک دمیده می شود که پلاستیک بلافاصه سرد می شود و قابل بهره برداری می شود.

 

در صورتی که فرآیند ریخته گری به طور مستمر انجام شود بطری باید توسط یک پیرایشگر پلاستیک از هم جدا شوند.همچنین گاهی موارد از قالب بیرون زده می شود که آن هم باید از قالب جدا شده تا مانع تولید بطری جدید نشود.

در این مقاله ما به شما فرآیند تولید بطری های پلاستیکی را معرفی کردیم که در مقاله های بعدی به طور اختصاصی تر به این بحث خواهیم پرداخت.

 

 

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .

*